GRAINGER BSQ360/1-12 Square Stock, 360, 1 Inch Size X 12 Inch Size Nominal Size | CP7UHE 2ABH1
GRAINGER BSQ360/1-12 Square Stock, 360, 1 Inch Size X 12 Inch Size Nominal Size
Item: CP7UHEModel: BSQ360/1-12Cross Ref: 2ABH1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Square Stock
Length 12"
Material Brass
Material Grade Grade 360
Mechanical Finish Mill
Nominal Size 1" x 12"
Nominal Size (wxl) 1" x 12"
Overall Length 12"
Overall Width 1"
Rockwell Hardness Rockwell B78
Temper H02
Tensile Strength 58000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 1"
Yield Strength 45000 psi