GRAINGER BR360/313-36 Brass Rod, 313/1000 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
Item: CP7VAHModel: BR360/313-36Cross Ref: 803H41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Length 36"
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.313"
Outside Diameter 5/16"
Outside Diameter Tolerance Not Rated
Overall Length 36"
Shape Rod
Standards Ams 4610
System Of Measurement Imperial
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Yield Strength 45000 psi