GRAINGER BR360/1125-72 Brass Rod, 1 1/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€337.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Length | 6 ft. |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 1/8" |
| Outside Diameter Tolerance | Not Rated |
| Overall Length | 6 ft. |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams 4610 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 49000 psi |
| Yield Strength | 45000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.91 |
Product Variants
| Product | Model | Mechanical Finish | Temper | Outside Dia. | Yield Strength | Tensile Strength | Length Tolerance | Heat Treatment | Fabrication | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
60R1.5-12 | Mill | O | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -0.25" to +0.25" | Annealed | - | 1 | €133.98 | |
![]() |
BR360/1500-12 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €137.88 | |
![]() |
60R1.5-36 | Mill | O | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -1" to +1" | Annealed | - | 1 | €263.28 | |
![]() |
BR360/1500-36 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €311.64 | |
![]() |
BR360/1500-48 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €407.80 | |
![]() |
BR360/112-72 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 58000 psi | -3" to +3" | - | - | 1 | €582.26 | |
![]() |
BR360/1500-6 | Mill | H02 | 1 1/2" | 45000 psi | 49000 psi | - | - | - | 1 | €70.70 |
Explore Products
- ANVIL 0500362959 Pipe Stand, Hot-Dip Galvanized, Cast Iron, 12 Inch-14 Inch Size
- HYDE 06986 Painters Tool 6-in-1 Stiff 2-1/2 Inch Width
- ARLINGTON INDUSTRIES LT125A Straight Connector, Insulated Throat, 2.28 x 2.28 Inch Size, Zinc
- KIPP K0269.3A416X25 Adjustable Handles 0.99 3/8-16 Yellow
- DAYTON 121437 Diffuser Bracket
- ZIP UP ZIP7.3 TWB ZIP7.3 TWB 50 PACK Zipper Door, Size 84 x 3 Inch, Blue
- STREN-FLEX EEF2-912-17 Web Sling Eye Eye 17 Feet 33600b W 12 In
- JUSTRITE 28528 JEN28528BL Drive Over Berm, 1910 Gallon, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Attachments and Accessories
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Chain
- Miscellaneous Key Stocks
- Carpet Extractor Accessories
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- BRADY Ladder Inspection Tag, I.D. No.___ Date By
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 12-28 Unf Lh
- TB WOODS 8V Sextion Sheave
- INGERSOLL-RAND Mounting Brackets
- NIBCO WD-2000 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Wafer Type, 200 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BR360/1125-72 Brass Rod, 1 1/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
€355.13 /unit


