GRAINGER BF360/6251250-48 Brass Rectangular Bar, 360, 1 1/4 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.625 Inch Thick
Get it by Friday, May 22
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€214.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Length | 4 ft. |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 1 1/4" x 4 ft. |
| Nominal Size (wxl) | 1 1/4" x 4 ft. |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 49000 psi |
| Thickness | 5/8" |
| Thickness Tolerance | Not Rated |
| Width | 1 1/4" |
| Yield Strength | 45000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.19 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Thickness | Nominal Size | Yield Strength | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Temper | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1367_12_0 | -0.0035" to +0.0035" | 1/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €18.22 | |
| 1411_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/4" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €34.96 | |
| 1433_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 0.312" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €52.11 | |
| 1455_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 3/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €54.69 | |
| 1474_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/2" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €66.79 | |
| 1492_12_0 | -0.005" to +0.005" | 5/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €81.27 | |
| BF360/7501500-12 | Not Rated | 3/4" | 1.5" x 12" | 45000 psi | 49000 psi | - | H02 | Brass | €105.27 |
Explore Products
- MICRO 100 SEM-203-04 End Mill, 0.2031 Inch Cutter Dia., 0.375 Inch Length of Cut, 0.25 Inch Shank Dia.
- GATES 73478542 Coupling
- ZSI-FOSTER H3008B-SS Stacking Assembly, 1/2 Inch Tube Size, Stainless Steel
- GROZ 36JN66 Filter/Regulator 3/8 Inch NPT 77 cfm 145 psi
- WALTER TOOLS WNGA080412T02020 WCK10 7349641 Turning Insert, 1/2 Inch Inscribed Circle, Silicon Nitride, Neutral, 4.76 mm Thick
- WALTER TOOLS DC170-16-05.500A1-WJ30EJ 6597576 Coolant Fed Drill DC1701605.500A1WJ30EJ
- WERA TOOLS 05032001001 Slotted Screwdriver Stainless Steel 1/8 Inch Tip
- REGAL 008198AS33 Hand Tap, #8-32 Size, H7 Limit, 4 Flutes, Plug With Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Sensor Cordsets
- Pipe and Tubing Brushes
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Garage and Dock Doors
- Air Caulk Guns
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Orange
- MEMPHIS GLOVE Pigskin Leather Palm Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- SALSBURY INDUSTRIES 3600 Series 4B+ Horizontal Mailbox
- SPEAKMAN Chelsea Collection Series
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- MICRO 100 Indexable Boring Bars, Boring, Coolant Through, Left Hand
- WILKERSON Lockout Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BF360/6251250-48 Brass Rectangular Bar, 360, 1 1/4 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.625 Inch Thick
€225.98 /unit

