Item: CP7TDKModel: BF360/1251250-6Cross Ref: 803G85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Length 6"
Material Brass
Material Grade Grade 360
Mechanical Finish Mill
Nominal Size 1.25" x 6"
Nominal Size (wxl) 1 1/4" x 6"
Overall Length 6"
Overall Width 1 1/4"
Temper H02
Tensile Strength 49000 psi
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance Not Rated
Width 1 1/4"
Yield Strength 45000 psi