FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Inside Diameter | 1 3/4" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 2 1/2" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.034" to 0.044" |
| Overall Length | 6.5" |
| Wall Thickness | 2.5" |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- GRAINGER M39090.060.0050 Dowel Pin, General, 50 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
- SLOAN 3910432 ROYAL 116-3.5-H-L Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush
- MAIN FILTER INC. MF0581605 RHK251G15V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 15 Micron, Viton Seal, 15.55 Inch Height
- EATON FWC3080JVL Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Fwc, 3-Pole, 80A, 690 Vac, 100 Kaic At 415 Vac
- MONOPRICE 7680
- GRAINGER 1456_36_0 Brass Rectangular Bar, 360, 1 3/4 Inch X 36 Inch Nominal Size, 0.375 Inch Thick
- EATON LGH363036GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 630A, 600 Vac, Copper
- EDWARDS MFG ED9-TD180/2.25X6.5 Tube Die, 2-1/4 x 6-1/2 Inch Size, 180 Degree
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- Cylinder Molds
- Hooks and Picks
- Extended Surface Filters
- Foam Rolls
- FERNCO No Hub Couplings
- FERNCO 1056 Series Stock Couplings
- KEO Countersink Sets, Carbide
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- BUSSMANN NON Series Class H Fuses
- PASS AND SEYMOUR Turnlok Flanged Inlets
- VERMONT GAGE Standard Jobber Drill Blank Sets
- QMARK Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER AB1420-6 Bronze Round Tube, 2 1/2 Inch OD, 1.75 Inch ID, 6.5 Inch Length
€371.81 /unit

