FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 1 5/8" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.03" to 0.04" |
| Overall Length | 13" |
| Rockwell Hardness | B87 |
| Shape | Disc |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 5252RTR Straight Receptacle, Duplex, 15A 125V, Red
- OTC TOOLS 1113 Extra Legs Length 34 Inch For AC9KCZ
- DYNABRADE 54459 Shroud
- CS JOHNSON 21-850 Pin Repair Kit Over Center Hook
- TB WOODS AA10SAA Spacer Assembly
- CALBOND PV3020RE86 Reducer Bushing For Pvc Coated Metal Conduit, 3 Inch To 2 Inch Reduction Size
- SMC VALVES VM-34AG Mechanical Valve
- BOSTON GEAR XPML150P1-1D
Explore More
- KEYSHAFT
- Security Identification Supplies
- Epoxy
- Abrasive Sharpening Files
- Data/LAN Cables
- Condensate Return System
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- TEMPCO TRH5 Series Tubular Radiant Heaters
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- NOTRAX Diamond Flex Nitrile Dry Area Mattings
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint 90 Deg. Street Elbows Outlet, FBT x Mipt
- SLOAN Sockets
- 3M 3747 Hot Melt Adhesives
- DUPONT Tyvek 400 D Collared Disposable Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER AB13-13 Bronze Rod, 1 5/8 Inch OD, 13 Inch Length
€636.97 /unit


