GRAINGER A04100.025.0400 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 4 In Lg., 5/32 In Head Ht., Gr. 8
Get it by Wednesday, Apr 8
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 5/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 7/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 3/4" |
| Minimum Thread Length | 3/4" |
| Overall Length | 4" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- STARRETT 91340-12-04 15048 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 12 Feet 4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- PIP 34-846/XL Hand Protection Seamless Glove Coated, XL, Gray, Dozen
- SPEARS VALVES 436-342BC Reducer Male Adapter, MPT x Socket, 3 x 4 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0456132 RSE7025N Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- BUSSMANN 3833-9
- GRAINGER MA-28021 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, Black
- BURNDY YAEV26RS Ring Terminal, 2/0 AWG Conductor Size, Yellow
- MAIN FILTER INC. MF0594514 Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 14.567 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Wall Containers
- Capacitors
- Refrigerators and Refrigerator Freezers
- Wire Wrapping Wire
- Spring Latches
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- DAYTON Natural Gas Valves
- HOFFMAN Proline Series 100mm Plinth Bases
- CASH VALVE LS1 Series Pressure Regulators
- MIDWEST PACIFIC Cotton Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER A04100.025.0400 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 4 In Lg., 5/32 In Head Ht., Gr. 8
