GRAINGER 9866_24_36 Stainless Steel Sheet 316, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.135 Inch Thick, 80 Rockwell Hardness
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€553.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Sheet, Plate |
| Standards | Astm A240 |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Thickness | 0.135" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- EATON XTAE007B01H3E002 Electronic Motor Starter, 7 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
- MAIN FILTER INC. MF0156351 3I1530 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- SMC VALVES AN402-N04 Silencer, 1/2 Inch Size, Standard N Port
- APPROVED VENDOR U24540.009.0075 Machine Screw, 3-48 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., Std, Flat
- BOSTON GEAR 18848 WASHER Steel washer
- SPEARS VALVES 3311-270P Elbow, 11-1/4 Deg., Socket, 125 PSI, PIP, 27 Size, PVC
- LINN GEAR 25a70 Sprocket, 5.572 Inch Pitch Diameter, 0.5 Inch Stock Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Breakers
- Vibration Meters
- Dual Wheel Casters
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- Filter Pad Holding Frames
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 3000 Series Light Duty Gasket Cutter Kits
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- MARTIN SPROCKET Standard Duty M-H25 Bushed Drum Pulleys, Lagged
- TACO Flanges
- TB WOODS Gear Sleeves
- NIBCO WC-2000 Series Butterfly Valves, Cast Iron, Wafer Type, 200 PSI
- STARRETT 92026 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9866_24_36 Stainless Steel Sheet 316, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.135 Inch Thick, 80 Rockwell Hardness
€582.58 /unit
