FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 155 |
| Grade | Grade 430 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 430 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 82 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| Tensile Strength | 75000 psi |
| Thickness | 0.06" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 45000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- KRUEGER H-2-135 Therma Level Gauge Tank Depth 135 2 Npt
- CLEVELAND C24172 HSS NC Spotting and Centering Drill, 1 Inch Drill Bit Size, 1.7500 Inch Flute Lg
- APOLLO VALVES 4ALF103A2FLL DCLFA4AFLL12 Double Check Valve with Ball Valve, SAE Threaded Test Cocks, SS Locking Lever Handles 1/2 Inch
- GRAINGER 1F127 Stencil, Fla mmable, 2 Inch Message Size, 2 Inch Character Height
- GRAINGER G15-4F-6X5 Film Stock 6 Inch Width 5 Feet Length 0.004 Inch Thickness
- NTN SUCFB207FG1 Flange Bearing, 3 Bolt, 35 mm Bore, Ss, Set Screws, 90 mm Lg, 44.4 mm Width, 440C, 440C
- VERMONT GAGE 141115460 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1546 Inch Size
- HOFFMAN CSD24126LG 29461 Single Door Enclosure, 24 x 12 x 6 Inch Size, Light Gray, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supplies
- Hand Lamps
- Water Heater Elements
- Test Instrument Carrying Cases
- Tire Pressure and Tread Depth Gauges
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
- OK INDUSTRIES Wrap/Strip/Unwrap Tools
- APPROVED VENDOR Chain Link Gate Hardware
- INSIZE Taper Gage
- WESTWARD Creepers
- HUMBOLDT FlexPanel Pressure Control Systems
- DBI-SALA Ladder Lifeline Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9816_12_12 Stainless Steel Sheet 430, 12 Inch X 12 Inch Size, 0.06 Inch Thick, 82 Rockwell Hardness
€343.34 /unit
