FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 155 |
| Grade | Grade 430 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 430 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 82 |
| Standards | Astm A240 |
| Tensile Strength | 75000 psi |
| Thickness | 0.036" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 45000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- FOL-DA-TANK FDTGC-3500 Ground Cover, 10 oz. Vinyl, 3500 Gallon Tank
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS154G5BH Hazardous Lighting Fixture, Power 150W
- EATON 7-T-65-4848PM-406 Electronic Timer Meter, 0 to 99999.99 Hrs Setting, 100 to 130 VAC
- TORQUE TRANSMISSION 20365
- KEO 55300 Center Reamer 3 Flutes 60 Degree 1/4 Cobalt
- HUB CITY 0220-78154 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
- RULAND MANUFACTURING RLS13-8MM-5/16 -A 8mm x 0.313 Inch Long Slit Coupling, Aluminum, Set Screw Style, 0.787 Inch OD, 1.024 Inch Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin Terminals
- Wire Cloth Sieves
- Vehicle Warning and Marker Lights
- Spiral Saw Accessories
- Soil Core Sampling Kits
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- ANVIL Rigid Couplings
- 80/20 Inside Corner Brackets With Single Supports, 4 Holes
- GATES Round Tooth Timing Belts, 20MM Pitch
- HUMBOLDT Core Drill Bit Accessories
- MILWAUKEE VALVE Stainless Steel 2-Piece Full Port Balls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9813_24_24 Stainless Steel Sheet 430, 24 Inch X 24 Inch Size, 0.036 Inch Thick, 82 Rockwell Hardness
€457.91 /unit
