GRAINGER 9772_24_36 Stainless Steel Sheet 310, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.12 Inch Thick, 83 Rockwell Hardness
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,275.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 160 |
| Grade | Grade 310 |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 310 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 83 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Thickness | 3/25" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 39900 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- SPEC D10670 Compression Spring, 9.5 lbs/In Stiffness Rate, 1.27 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- OSG 2841401 Spiral Point Tap, 5/16-24 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Black Oxide, H7 / H3, Plug
- BOSTON GEAR 730470-001-06250
- TENNSCO ADA-STK Label, 2 Inch Width, 2 Inch Height
- KIPP K0122.0043X10 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M4 Thread Size, 10 mm Stud Length
- GRAINGER BF360/250375-24 Brass Rectangular Bar, 360, 3/8 Inch X 24 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick
- BALDWIN FILTERS BT8475-MPG Hydraulic Filter Spn-on/maximum Performance Glass
- APOLLO VALVES 771452760 Ball Valve, 1 Inch NPT, Bronze, Full Port, Latch Lever, Round
Explore More
- KEYSHAFT
- Package Stops
- Baseboard Cleaning Pads and Holders
- Tire Racks
- Impact Bit Sets
- Drum Carrier/Rotator
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- DESTACO 331-R Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- HAWS Portable Eyewashes, Plastic
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- TMI Light Impact Door, Brown
- COOPER B-LINE Wedge C Clamps
- SMC VALVES Cover
- MOBILE SHOP Tool Utility Carts
- NORTON ABRASIVES R228 Metalite AO Fine Grit Cloth Narrow Benchstand Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9772_24_36 Stainless Steel Sheet 310, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.12 Inch Thick, 83 Rockwell Hardness
€1,342.25 /unit
