GRAINGER 9684_36_48 Stainless Steel Sheet 17-7, 36 Inch X 4 Ft Size, 0.04 Inch Thick, 83 Rockwell Hardness
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€895.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 156 |
| Grade | Grade 17-7 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Condition A |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-7 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 83 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 170000 psi |
| Thickness | 1/25" |
| Width | 36" |
| Yield Strength | 140000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- CHAINFLEX CF887-25150202 Servo Motor Cable, Pvc Jacket, Shielded, 1000 V, 0.57 Inch Outside Dia
- GEARWRENCH 82536 3/8 Inch Drive Long Length Hex Bit SAE Socket 3/8 Inch
- GRAINGER 206-001193 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
- COOPER B-LINE B140YZN Corner Plate, Three Holes, 3.5 x 3.5 x 1.62 Inch Size, Steel, Yellow Zinc chromate
- GATES 3MR-120S-09 Sprocket, 0.35 Inch Belt Width, 9mm Width
- SCHLAGE F170 PLY 619 Knob Lockset, 2, Plymouth, Satin Nickel, Not Keyed
- EATON LGS325033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 250A, Line And Load, 50/60 Hz
- BOSTON GEAR HOR05LBWP24 Clutches and Brake
Explore More
- KEYSHAFT
- Sound Level Meters
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- Medical Carts
- Cable Pulling Grip Kits
- Carbon Steel Perforated Sheets
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- SCHNEIDER ELECTRIC Illuminated Push Button Operator
- EDWARDS SIGNALING Adaptalt Bases
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- STARRETT 99585 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
- UNISTRUT P5001 Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9684_36_48 Stainless Steel Sheet 17-7, 36 Inch X 4 Ft Size, 0.04 Inch Thick, 83 Rockwell Hardness
€943.11 /unit
