GRAINGER 9674_24_36 Stainless Steel Sheet 15-5, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.063 Inch Thick, 99 Rockwell Hardness
Get it by Friday, May 22
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€820.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Grade | Grade 15-5 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Condition A |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 15-5 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 170000 psi |
| Thickness | 0.063" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 165000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- EATON TJ5 Terminal Block Jumper, 2P
- HUMBOLDT HM-3818.35 Compaction Mold, Two-Part, 35mm
- BOSTON GEAR P00946
- TITAN FASTENERS BJLBP144
- GROVE GEAR K8673313.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- VERMONT GAGE 141247680 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4768 Inch Size
- VESTIL RR-76-30 Steel Pull Chain Mechanical Dock Leveler, 86 x 62 x 24 Inch, 30000 lb Capacity, Brown/Yellow
- GRAINGER 12913_24_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1/4 Inch Dia, 24 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Adjustable Wrenches
- Solid Spade Drill Bits
- Audible Device Covers and Guards
- Liquid Tight Cord Connectors
- Helical Thread Repair Kits
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Red
- JOHN GUEST Plugs, Polypropylene White
- SCHNEIDER ELECTRIC Pendant Push Buttons
- KLEIN TOOLS Tape Measures
- SPEARS VALVES Turf Swivel Joint Socket Outlet #1 90 Degree Street Elbows, MAT x Socket
- MARTIN SPROCKET End Shaft With Waste Pack Seal, Ball Bearing
- CRESCENT Compound Action Cutting Pliers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9674_24_36 Stainless Steel Sheet 15-5, 24 Inch X 36 Inch Size, 0.063 Inch Thick, 99 Rockwell Hardness
€863.17 /unit
