FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 382 |
| Grade | Grade 301 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | Quarter Hard |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 301 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 41 |
| Shape | Rectangle |
| Tensile Strength | 185100 psi |
| Thickness | 0.05" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 140000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.79 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength | Yield Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Brinell Hardness | Rockwell Hardness | Heat Treatment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9673_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €437.44 | |
| 9674_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €440.69 | |
| 9675_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €622.31 | |
| 9676_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €478.92 | |
| 9677_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €660.74 | |
| 9678_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €525.85 | |
| 9679_12_12 | 170000 psi | 165000 psi | Rectangle | Grade 15-5 | Yes | Brinell 352 | Rockwell 99 | Condition A | €566.27 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 731713-002-00000
- ZURN ZEMS6000AV-HET-W1 Exposed Hard Wired Sensor Flush Valve, 1.28 GPF, 11-1/2 Inch Rough-In
- PARKER VT-1/8NPT-M6F
- ECEF 6610PH25010 Insert Bit, 50mm, 10 Pcs
- WERMA 82919068 Industrial Signal Beacon, 98mm, Red, Evs Flashing, Base Mount, 115-230 VAC
- GEARENCH TVP120
- APPROVED VENDOR MSB2-1 Shoulder Screw, M3x0.5 Thread Size, 4mm Shoulder Lg., 3mm Head Ht., Precision, SS
- ARLINGTON INDUSTRIES 344 Straps, 1-Hole, 3.376 x 1.86 Inch Size, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Polisher Accessories
- Tire Racks
- Collar Bearings
- Limit Switch Accessories
- Bolt Assortments
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- FACOM 45 Single Open End Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- SMC VALVES Vfr Series Manifold
- ABILITY ONE Bungee Cords and Bungee Straps
- ROPER WHITNEY Mechanical Shears
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 2.9 mm Outside Dia.
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 2.75 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 9637_12_36 Stainless Steel Sheet 301, 12 Inch X 36 Inch Size, 0.05 Inch Thick, 41 Rockwell Hardness
€405.80 /unit
