GRAINGER 94_48_0 Stainless Steel Rod 304, 1 1/2 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€262.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 1 1/2" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- PARKER 6382 04 00WP2 Fractional Plastic Push-to-Connect Fitting, Polymer, Push-to-Connect x Tube Stem, White
- CLEVELAND C15028 2513 Taper Length Drill Bit, 13/32 Inch Drill Bit Size, 13/32 Inch Shank Dia
- EATON EGS3063AFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 63A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
- DYNABRADE 07109 Vane Set
- MAIN FILTER INC. MF0367458 10826D03BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 25.709 Inch Height
- ADAPT-ALL 9007-16-08 Straight Rigid Adapter, Stainless Steel, 1-11 Male BSPP x 1/2-14 Male NPT
- APPROVED VENDOR MDP17-1 Dowel Pin, Press Fit, 10 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Rockwell C36-C42, Gr. 416, SS
- SMC VALVES AS2201F-G02-06A Speed Control, 1/4 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Depressed Center Wheels
- Bottled Water Dispensers
- Balancing Dampers
- Tungsten Electrodes
- Combined Lamp Modules and Contact Blocks
- TURTLESKIN CP Apron
- LOC-LINE Y Fittings
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- ANVIL 69F Series Adjustable Swivel Rings, Felt-Lined, Electro-Galvanized
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Ball Valves, Socket, EPDM
- ALLEGRO SAFETY Caps
- PARKER Elbows
- VALLEY CRAFT Manual Drum Lifts And Rotators
- SIEMENS Hvac Globe Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 94_48_0 Stainless Steel Rod 304, 1 1/2 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
€276.34 /unit

