GRAINGER 8108_24_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Length, No Heat Treatment
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€339.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 70 |
| Grade | Grade 5086 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 5086 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H32 |
| Tensile Strength | 38000 psi |
| Thickness | 0.249" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 17000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- NOTRAX 417R0048GY Dry Area Matting, Grey, 122 cm x 18.3 m Size
- LYNDEX-NIKKEN 500-012 Collet, Round Face, 3/16 Inch Size
- MASTER LOCK 6850NKA Padlock, 1 1/2 Inch Vertical Shackle Clearance, 29/32 Inch Horizontal Shackle Clearance
- SPEC C05000411750S Compression Spring, 3.7 lbs/In Stiffness Rate, 4.06 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- RHEEM SP20442 Conversion Kit Assembly, 240V, 4000W
- SPEC C04800742750M Compression Spring, 39.1 lbs/In Stiffness Rate, 34.79 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- CALDWELL H90-1-16/20 Portable Gantry Crane 2000lb Max Height 16 Feet
- BETTER PACK FM-5 Cover
Explore More
- KEYSHAFT
- Handheld Flashlights
- Pocket Thermometers
- Forklift Work Platforms
- Cabinet Accessory
- Starter Control Kit
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 2B
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- EATON AR/ARD Series Industrial Control Relays
- STANLEY Quick Squares
- GRAINGER Shafts
- CONDOR Premium Work Gloves
- PBC LINEAR Double Linear Ball Bearings, Round Flanged Center Mount, ISO Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 8108_24_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Length, No Heat Treatment
€357.77 /unit



