FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 55 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 3003 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H14 |
| Tensile Strength | 29000 psi |
| Thickness | 0.1" |
| Thickness Tolerance | -0.0045" to +0.0045" |
| Width | 24" |
| Width Tolerance | 0" to +0.125" |
| Yield Strength | 27000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.86 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ 60657R Fuse Base, 600V, 60A, Class R, 2 Pole, Tin Plated, Copper Box
- GRAINGER 492T31 Headlamp, 26 lm Max Brightness, 20 hr Run Time at Max Brightness, 30 m Max Beam Distance
- KRUEGER H-2-23-9-ALLSS Therma Level Gauge D 23 9 Extension 2 Npt
- DYNABRADE 22897
- WALTER TOOLS DB130-05-00.890U0-WJ30UU 7233472 Micro Drill Bit, #65 Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia, Carbide
- SMC VALVES D-F5DWSC Automatic Switch
- STEEL CITY TK123A-FA Set Screw Coupling, Concrete Tight, Conduit Size 1 Inch
- SPEARS VALVES P504-668 Combination Wye, 1/8 Bend, Reducer, All Hub, 12 x 8 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Scoop Shovels
- Ball Transfer Tables
- Multi-Tools
- Drench Showers
- Voice Data Housings
- MEMPHIS GLOVE Luminator High Visibility Leather Drivers Work Gloves
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- ANVIL AS668 Series 6-Hole Three Angle Connectors
- ECONOLINE Pressure-Feed Abrasive Blast Cabinet
- JB INDUSTRIES Manifold Hose Sets
- CEMENTEX USA UltraLite Series, 40 Cal. Coat And Pant Kits
- OSG Miniature Cobalt Square End Mills
- DIXON H-Series ISO-B High Volume Female Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 8093_24_36 Aluminum Sheet, 36 Inch Overall Length, +/-0.0045 Inch Tolerence
€243.02 /unit



