FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Clad |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T3 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.24 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 501403100 Jobber Drill Blank, 3.10 mm Dia, 2 3/4 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- REGAL 012995AS Hand Tap, 13/16-20 NEF, H3 Limit, 6 Flutes, Bottom
- DIXON FSA5040F Storz x Rigid Female Adapter, 4 Inch Thread, Forged Aluminium, Buna-N Seal
- MECHANIX SMG-X91-009 Mechanics Glove, Size M, Synthetic Leather, ANSI Cut Level A4
- BECK PRODUCTS 0330531989 Pipe, Black Steel, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size
- CLEVELAND C75291 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 9.00 mm Milling Dia, 14.29 mm Length Of Cut
- BATTALION 1JEN1 Continuous Hinge Natural 4 Feet Length 3 Inch Width
- THOMAS & BETTS J973UNP Non-Insulated Ring Terminal, 1/0AN-2/0 Wire Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Sets
- Whips Spatulas and Scrapers
- Adhesive (PSA) Sanding Discs
- Confined Space Venturi Blowers
- Immersion Heaters
- DWYER INSTRUMENTS BTM3 Series Maximum/Minimum Bimetal Thermometers
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- ANVIL Pipe Rolls with Steel Yoke, Black
- SPEARS VALVES CPVC Gate Valves, Socket Ends, EPDM
- PLAST-O-MATIC PRH Series Pressure Regulators
- STARRETT 733 Electronic Micrometers
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1960 Straight Adapters, Female Sweat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 8082_12_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Lg, 12 Inch Overall Width, 0.125 Inch Thick, Heat Treatable
€208.31 /unit



