FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Bare |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T3 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Thickness | 0.032" |
| Width | 4 ft. |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0028630 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 36.25 Inch Height
- HOSE MASTER G075SM360 Flexible Metal Hose 3/4 Inch Diameter 36 Inch Length
- APPLETON ELECTRIC MLCP173J3N48 High Pressure Sodium Light Fixture
- NORTON ABRASIVES 61463686240 Sharpening File Triangle Aluminium Oxide Coarse
- MARLBORO 4PPU1 Weld-on Hinge 7-7/8 x 1-1/8 Inch
- WERA TOOLS 05071101001 Hex Power Bit Stainless Steel 3.0mm L 3 1/2
- MARTIN SPROCKET 5S 14MMNKW/W/SS
- AMERICRAFT MANUFACTURING SWP-1/3-1 Manual Starting Switch
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable / Hose Festoon Systems
- Hour Meters
- Walk Ramps
- Extension Springs
- Copper Foil Rolls
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Snap
- ANSELL 11-724 Hyflex Lightweight Abrasion Resistant Gloves
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- WOODHEAD 130112 Series Slip Ring
- COOPER B-LINE Universal Distribution Frames, Single Sided
- CLE-LINE Thread Repair Hex Dies
- BURNDY GRL Type Ground Rod Clamps, Light Duty, Economical
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 8053_48_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Lg, 4 Ft Overall Width, 0.032 Inch Thick, Bare
€188.93 /unit



