GRAINGER 8029_36_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Length, No Heat Treatment
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,235.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 23 |
| Grade | Grade 1100 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 1100 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H14 |
| Tensile Strength | 13000 psi |
| Thickness | 0.249" |
| Width | 36" |
| Yield Strength | 4930 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-CS-GLE-46 LE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 12 Inch Nominal Size, 1/2 Inch Thick, Brown
- WIKA GLBR1500 Liquid Filled Gauge, Brass 2-1/2 Inch Face, 1/4 Inch LM, 0-1500PSI
- SMC VALVES XT331-402 Gripper
- TENNSCO LSS-361872 Boltless Shelving Unit 36 Inch Width x 18 Inch Depth x 72 Inch Height
- LEGRIS 0936 00 21 Internal Hex Head Plug, Nickel-Plated Brass, 1/2 Inch Size Fitting Pipe Size, Male BSPT
- DAYTON 33RH05 Cable 3/32 Inch 250 Feet 7 x 7 Stainless Steel
- GRAINGER G15-TRB-1.0-3X3 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, 3 Inch Width X 36 Inch Length, White, Opaque
- EATON M22-DH-S-K10 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver Bezel, Black, 1No, Ip67, Ip69K
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Boxes
- Aluminum Extrusions
- Combination Padlocks
- Solenoid Valve Accessories
- Tool Post Grinders
- ANSELL 83-500 Touchntuff Sterile Polyisoprene Gloves
- IRONCLAD Workforce All Purpose Use Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- FACOM 287B Roller Type Stud Drivers
- SPEEDAIRE Air Compressor Pumps
- KLEIN TOOLS Journeyman Leather Gloves
- SIEMENS Current Transducers
- WARNER ELECTRIC UM Series UniModule Clutches/Brakes
- SLOAN Royal BPW 1005 Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 8029_36_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Length, No Heat Treatment
€1,300.18 /unit



