GRAINGER 7954_12_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Lg, 12 Inch Overall Width, 4 Inch ThickBare
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,464.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Bare |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T351 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Thickness | 4" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.84 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- ELOBAU 300785 Actuator, Oxide Magnet, 26 x 11mm Size
- PEER CHAIN 45390 Roller Chain, C2082 Heavy Pitch, 50 Feet Length
- VERMONT GAGE 112215160 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 15.16 mm Size
- TEADIT CGF1000M.018.034.150 Full Face Cut Gasket, NA1000M, 1/8 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 150# Class
- JESCRAFT JCC-10MR-2R2S Concrete Cart, Heavy Duty, 10.5 cu. ft. Capacity
- STEARNS BRAKES 108778105018 Brake
- EATON XTAE015B01WD3E032 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 Vdc, 1Nc, B Frame, 45 mm, 6.4-32 A C396
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Extensions
- Electronic Flowmeter Accessories
- Laboratory Storage and Transfer Containers
- Shrink Wrap Films
- Step Key Stock
- LOC-LINE Straight Flow Nozzle
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Single Inlet Forward Curve, Concave
- DIXON Back Outlets
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joints, Socket Inlet x Mipt Outlet Multi Elbow
- LEESON Farm Duty Motors, Capacitor Start, TEAO, Rigid Base - High Efficiency
- OETIKER 155 Series 1 Ear Clamps With Mechanical Interlock, Stainless Steel
- PBC LINEAR Double Wide Ball Bearings, ISO Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 7954_12_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Lg, 12 Inch Overall Width, 4 Inch ThickBare
€2,593.71 /unit

