GRAINGER 793PY0 Nipple, Black Steel, 4 Inch Nominal Pipe Size
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€639.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Non-Potable Water |
| Color | Black |
| Finish/coating | Black |
| Fitting Compatibility | Schedule 80 |
| Manufacture Location | Globally Sourced |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade B |
| Max. Operating Pressure | 2000 psi |
| Max. Steam Pressure | 300 psi |
| Maximum Operating Pressure | 2000 psi @ 150°F |
| Maximum Operating Temperature | 550°F |
| Maximum Steam Pressure | 300 psi @ 550°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 4" |
| Outside Dia. | 4 1/2" |
| Overall Length | 36" |
| Schedule | Schedule 80 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | NPT |
| Standards | Astm A733 |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.337" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Side A Connection Type | Metal Pipe Construction | Side B Connection Type | Nominal Pipe Size | Wall Thickness | Thread Configuration | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
793EZ6 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 4" | €70.70 | |
![]() |
793EZ4 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 2" | €51.59 | |
![]() |
793EW7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Fully Threaded | 1 3/4" | €32.73 | |
![]() |
793F30 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Threaded On Both Ends | 3" | €79.50 | |
![]() |
793EZ7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 6" | €79.50 | |
![]() |
793EZ8 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 3/25" | Threaded On Both Ends | 12" | €182.45 | |
![]() |
793EZ5 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 3" | €57.26 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8420628.27 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- BRADY BM-250-175-342-YL 174466 Sleeve, 1 3/4 Inch x 7/16 Inch, 1/4 Inch, Polyolefin, Yellow, 8 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- MORSE CUTTING TOOLS 12517 Jobber, W Size
- GRAINGER AR2812 O Ring
- TITAN FASTENERS TTU07
- SPEEDAIRE 4ZL89 Compressed Air Lubricator, Mist, 3/4 in NPT, 142 cfm, 150 psi Max Op Pressure, Screwdriver
- CONEX BANNINGER N360 022000000 Telescopic Connector, Double, 22mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Condensate Pumps
- Putty Knife and Scraper Sets
- Aprons
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Microbiology and Staining Supplies
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- WESTWARD Suction Guns
- EXTECH Replacement Electrode
- GEORG FISCHER 90 Degree Elbows
- WRIGHT TOOL Retaining Ring Pliers/Fixed Tip
- MCR SAFETY Public Safety Vests
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 793PY0 Nipple, Black Steel, 4 Inch Nominal Pipe Size
€673.07 /unit



