FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Non-Potable Water |
| Color | Black |
| Finish/coating | Black |
| Fitting Compatibility | Schedule 40 |
| Grade | Grade B |
| Manufacture Location | Globally Sourced |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade B |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Steam Pressure | 150 psi |
| Maximum Operating Pressure | 300 psi @ 150°F |
| Maximum Operating Temperature | 350°F |
| Maximum Steam Pressure | 150 psi @ 350°F |
| Metal Pipe Construction | Welded |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 2 1/2" |
| Outside Dia. | 2 7/8" |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Pipe Weld Type | Electric Resistance Weld |
| Schedule | Schedule 40 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Unthreaded |
| Standards | Astm A733 |
| Thread Configuration | Threaded On One End |
| Wall Thickness | 0.203" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Side A Connection Type | Metal Pipe Construction | Side B Connection Type | Nominal Pipe Size | Wall Thickness | Thread Configuration | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
793EZ6 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 4" | €70.70 | |
![]() |
793EZ4 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 2" | €51.59 | |
![]() |
793EW7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Fully Threaded | 1 3/4" | €32.73 | |
![]() |
793F30 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.15" | Threaded On Both Ends | 3" | €79.50 | |
![]() |
793EZ7 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 6" | €79.50 | |
![]() |
793EZ8 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 3/25" | Threaded On Both Ends | 12" | €182.45 | |
![]() |
793EZ5 | Schedule 40 | Threaded | Welded | Threaded | 1 1/2" | 0.14" | Threaded On Both Ends | 3" | €57.26 |
Explore Products
- GRAINGER TSI0250125S0-025P Thumb Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, 1 1/4 In Lg., 16/25 In Head Ht., Zn Plated, Spade
- ANSELL 11-541 Cut Resistant Gloves 7-7/8 Inch Length PR
- NORTON 7500H X 689 Hydraulic Door Closer 7500 Series Aluminium
- CONDOR 1FBA7 Hi-Visibility Rain Bib Overall, ANSI Class E, 4XL, Rain Bib Overall
- EATON IZMX-MIL-CAB1830-2 Interconnecting Cable Kit
- SMC VALVES NCDGBN20-0200 Round Body Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER M11400.080.0001 Coupling Nut, M8x1.25 Thread Size, Steel, 13 mm Wd., 24 mm Lg., Zn Plated
- CLE-LINE C22644 Jobber Bit 3/64 Inch High Speed Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Class 2 Transformers
- Wired Intercom Accessories
- Vent Valves
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- Ceiling Tiles
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- PYRAMEX Goliath Full Frame Eyewears
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- KERICK VALVE Float Ball
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- NIBCO Reducing Couplings, PVC
- NIBCO T65TB-V Series Ball Valves, Model C, Threaded, Tru-Bloc True Union, Kynar Red PVDF Schedule 80, FKM
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Push Fit Connection, 200 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 793N35 Nipple, Black Steel, 2 1/2 Inch Nominal Pipe Size
€18.18 /unit



