GRAINGER 6SH22X24-48 Carbon Steel Sheet, 0.032 Inch Thick, 24 Inch X 4 Feet Nominal Size
Item: CQ6WLHModel: 6SH22X24-48Cross Ref: 3DRX7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 4 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Machinability 55%
Mechanical Finish Oiled
Overall Length 4 ft.
Overall Width 24"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 38000 psi
Thickness 0.032"
Thickness Tolerance -0.0015" to +0.0015"
Tolerance Rating Standard
Width 24"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 25000 psi