GRAINGER 6SH18X12-24 Carbon Steel Sheet, 0.047 Inch Thick, 12 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CQ6WLUModel: 6SH18X12-24Cross Ref: 3DRX1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Machinability 55%
Mechanical Finish Oiled
Overall Length 24"
Overall Width 12"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 38000 psi
Thickness 0.047"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Tolerance Rating Standard
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 25000 psi