GRAINGER 6SH16X12-12 Carbon Steel Sheet, 0.062 Inch Thick, 12 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CQ6WVDModel: 6SH16X12-12Cross Ref: 3DRW5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Oiled
Heat Treatable No
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Machinability 55%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1008
Mechanical Finish Oiled
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
Standards Astm 1008
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 38000 psi
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Tolerance Rating Standard
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 25000 psi