GRAINGER 6R2.125-36 Stainless Steel Rod 316, 2 1/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CQ6NPAModel: 6R2.125-36Cross Ref: 61RF69
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Appearance Shiny
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Maximum Temperature 1500°F
Mechanical Finish Mill
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 2 1/8"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 36"
Physical Properties/resistance Features Corrosion Resistant, High Strength
Rockwell Hardness Rockwell 75
Shape Rod
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi