GRAINGER 6R1.937-12 Stainless Steel Rod 316, 1 15/16 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6NJCModel: 6R1.937-12Cross Ref: 61RF57
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.938"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to +0.003"
Outside Diameter 1 15/16"
Overall Length 12"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi