GRAINGER 6R1.875-36 Stainless Steel Rod 316, 1 7/8 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CQ6NLEModel: 6R1.875-36Cross Ref: 61RF54
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1 7/8"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 36"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi