GRAINGER 6R1.625-12 Stainless Steel Rod 316, 1 5/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CQ6NKNModel: 6R1.625-12Cross Ref: 61RF42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1 5/8"
Outside Dia. Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 12"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi