GRAINGER 6R1.188-36 Stainless Steel Rod 316, 1 3/16 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Item: CQ6NJKModel: 6R1.188-36Cross Ref: 61RF09
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.188"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Outside Diameter 1 3/16"
Overall Length 36"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi