GRAINGER 6R1.188-24 Stainless Steel Rod 316, 1 3/16 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
Item: CQ6NJJModel: 6R1.188-24Cross Ref: 61RF08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1.188"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Outside Diameter 1 3/16"
Overall Length 24"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi