GRAINGER 6R1.125-24 Stainless Steel Rod 316, 1 1/8 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
Item: CQ6NHWModel: 6R1.125-24Cross Ref: 61RF03
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Brinell Hardness Brinell 131
Elongation 39%
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Min. Temp. Not Rated
Outside Dia. 1 1/8"
Outside Dia. Tolerance -0.0025" to +0.0025"
Overall Length 24"
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Tensile Strength 80000 psi
Yield Strength 30000 psi