Item: CQ6ERDModel: 6F.25X1.5-12Cross Ref: 782ZR0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 179
Fabrication Hot Rolled
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 316
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1 1/2"
Shape Rectangular Bar
Standards Ams 5648, Astm A276, Astm A479
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi