Item: CP7HBUModel: 61S3.25-24Cross Ref: 782RH7
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/4"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 3 1/4"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 3 1/4"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi