Item: CP7HGZModel: 61S.375-12Cross Ref: 782P38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3/8"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 3/8"
Width Tolerance -0.008" to +0.008"
Yield Strength 37000 psi