GRAINGER 61S.312-72 Flat Bar Stock, 6061, 5/16 Inch x 6 ft Nominal Size, 0.312 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HRYModel: 61S.312-72Cross Ref: 782P16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 5/16"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 0.312"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 0.312"
Width Tolerance -0.008" to +0.008"
Yield Strength 37000 psi