GRAINGER 61F3X6-12 Flat Bar Stock, 6061, 6 Inch x 12 Inch Nominal Size, 3 Inch Thick, Extruded
Item: CP7JXJModel: 61F3X6-12Cross Ref: 782RH1
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 3"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 6"
Width Tolerance -0.044" to +0.044"
Yield Strength 37000 psi