GRAINGER 61F2.5X5-24 Flat Bar Stock, 6061, 5 Inch x 24 Inch Nominal Size, 2.5 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HPLModel: 61F2.5X5-24Cross Ref: 782RE4
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 2 1/2"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 5"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 37000 psi