GRAINGER 61F1X8-36 Aluminum Plate, T6511, 36 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
Item: CQ6RVXModel: 61F1X8-36Cross Ref: 782PY5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Aluminum Plate
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 8"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Plate
Shape Type Plate
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 8"
Width Tolerance -0.054" to +0.054"
Yield Strength 37000 psi