GRAINGER 61F1X5-36 Flat Bar Stock, 6061, 5 Inch x 36 Inch Nominal Size, 1 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HPUModel: 61F1X5-36Cross Ref: 1ZCX4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar Stock
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5"
Rockwell Hardness B95
Shape Bar
Standards Ams-Qq-A-200, Astm B221
Temper T6511
Tensile Strength 45000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 40000 psi