GRAINGER 61F1X4-12 Flat Bar Stock, 6061, 4 Inch x 12 Inch Nominal Size, 1 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HJBModel: 61F1X4-12Cross Ref: 782PW8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 4"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 4"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 37000 psi