GRAINGER 61F1X3-24 Flat Bar Stock, 6061, 3 Inch x 24 Inch Nominal Size, 1 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HCZModel: 61F1X3-24Cross Ref: 782PV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 3"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi