GRAINGER 61F1X10-6 Aluminum Plate, T6511, 6 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness | CQ6RTJ 782PY7
GRAINGER 61F1X10-6 Aluminum Plate, T6511, 6 Inch Overall Length, 95 Brinell Hardness
Item: CQ6RTJModel: 61F1X10-6Cross Ref: 782PY7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Aluminum Plate
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 6"
Length Tolerance +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 10"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Plate
Shape Type Plate
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width Tolerance -0.019" to +0.019"
Yield Strength 37000 psi