GRAINGER 61F.75X5-36 Flat Bar Stock, 6061, 5 Inch x 36 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HPTModel: 61F.75X5-36Cross Ref: 1ZCW2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Standards Ams-Qq-A-200, Astm B221
Temper T6511
Tensile Strength 45000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 5"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 40000 psi