GRAINGER 61F.75X5-24 Flat Bar Stock, 6061, 5 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick, Extruded
Item: CP7HPGModel: 61F.75X5-24Cross Ref: 782PN0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 5"
Width Tolerance -0.034" to +0.034"
Yield Strength 37000 psi