Item: CP7GRQModel: 61F.75X2.5-36Cross Ref: 782PL8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Bar
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi