Item: CQ6RKQModel: 61F.5X12-72Cross Ref: 1ZCU6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Aluminum Plate
Brinell Hardness Brinell 95
Fabrication Extruded
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Unpolished
Overall Length 6 ft.
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Rockwell B95
Shape Plate
Shape Type Plate
Standards Ams-Qq-A-200, Astm B221
Temper T651
Tensile Strength 45000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Width 12"
Width Tolerance -0.084" to +0.084"
Yield Strength 40000 psi