GRAINGER 61F.25X2-24 Flat Bar Stock, 6061, 2 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick, Extruded
Item: CP7GWHModel: 61F.25X2-24Cross Ref: 782NY4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2"
Temper T6511
Tensile Strength 42000 psi
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 37000 psi